• Romantik Masa

Romantik Masa Süsleri


Romantik masa süsleri, romantik bir masa hazırlanırken dkkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Süslerin seçim aşamasından, hazırlanışı ve yerleşimine kadar her türlü ayrıntıya titizlikle dikkat etme, hazırlanan masanın mükemmele yaklaşmasını ve hazırlanan kişide bıraktığı etkinin olumlu yönde artmasını sağlayacaktır.

Romantik Masa Süsleri Hazırlanırken Dikkat Edilecek Hususlar

- Aydınlatma şekli, biçimi ve aydınlatma miktarı

- Masa örtüsü seçimi

- Renklerin uyumu

- Yan aksesuarlar

- Tabak süslemeleri

Aydınlatma Şekli, Biçimi ve Aydınlatma Miktarı: Aydınlatma için kullanılacak malzeme seçilirken, masanın boyutu, ortamın mevcut ışığı, hazırlanacak kişi sayısı, diğer ürünlerin yerleşimi gibi hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Aydınlatma ilk sunum aşamasında normalden biraz fazla olacak şekilde ayarlanmalı, servis esnasında yavaşça loş bir ortam yaratılmalıdır. Aydınlatma malzemesi olarak en sık kullanılan malzemeler; uzun mum, küçük kutu mum, oval kalın mum, küçük ışıldak ve fosfordur. Mumlar bu malzemeler arasında en çok tercih edilenlerdir. Mum ışığının dalgalı ve değişken olması, ortamın daha hoş görünmesini sağlamaktadır. Fosfor ise başlangıçta en yüksek seviyede ışık sağlarken, ilerleyen zamanda ışık miktarı azalıp ortamın loş bir görüntüye sahip olmasını sağladığından, doğru olarak hazırlandığında en ideal aydınlatma şekillerinden biridir.

Masa Örtüsü Seçimi: Masa örtüsü, masa üzerinde bulunması planlanan diğer aksesuarları göstereck renklerde seçilmelidir. Günün anlamına göre en çok tercih edilen renkler kırmızı, beyaz ve siyahtır. Masa üzerine kırmızı gül dekorasyonu düşünülüyorsa kırmızı renk masa örtüsü, bu aksesuarı gizleyeceğinden tercih edilmemelidir. Renk uyumu açısından problem oluşturmayacaksa, masa örtüsü kullanılmayabilir.

Renklerin Uyumu: Masa üzerindeki renkler belirli bir tonlama sırasın göre hazırlanmalıdır. Yani masa rengi kırmızıysa, diğer aksesuarlar beyaz ve tonlarından hazırlanabilir. Masa rengi siyahsa aynı işlem kırızı renk için uygulanabilir.

Yan Aksesuarlar: Romantik Masa Süslemesi yapılırken yan akesuarlara da çok dikkat etmek gereklidir. İçilmesi plnlanan içeceğin bulunacağı bardak/ kadeh şeklinde kullanılan peçeteler kadar her husus büyük önem taşımaktadır. Ayrıca masa üzerine hazırlanan kişi yada kişilerin ilgisini çekebilecek gül yaprakları, küçük oyuncak yada süslemeler yapılabilir.

Tabak Süslemeleri: Masada servisten önce hazır bulunacak olan aperatiflerin, düzgün bir şekilde masaya yayılımının sağlanması gereklidir. Ayrıca tabakların içerisine krema, mayonez, ketçap yada soslarla renkli, süslemeler yapılabilir. Aynı işlem çeşitli sebze ve meyveleri kullanarakta uygulanabilir.

#Romantikmasasüsleri #romantikmasaörtüseçimi #yanaksessuarlar #tabaksüslemeleri

708 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör